News

SEMESTER 2, 2021 ACCEPTED LIST

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

REGISTRATION DATES; 8th - 9th JULY 2021

 SurnameFirst Name(s)GenderLevel, Program and Specilization
1 AGABIS Anna F B.Ed - History (Ps 1)
2 AGUTAMBA Isabella F B.Ed - Maths (PS 2)
3 AIGIS Imma M B.D&T (PS 3)
4 AKI Norman M E.Ed - Social Dev & GS (Ins 1)
5 ALBERT Emmanuel M B.Arts - Env Stud (PS 4)
6 ALBERT Nickson M B.ED - Chem (PS 4)
7 ALIBU Elina F B.Applied Science (PS 1)
8 ALKUPA JOE AKU M B.ED- Applied Science (PS 1)
9 AMUGL Desmond M B.Sc -MATHS (SFY)
10 ANDAKAN Lovelyn F DBA 2 
11 ANDREW Lydia M B.Ed - Economics (PS 2)
12 ANK Ambrilla F B.Arts - History (PS 1)
13 ARUWANI Natume M B.ED - Chemistry (SFY)
14 ATA Goiye M B.ED- Mathematics (PS 2)
15 AURA Akano M B.Science - Chemistry (PS 2)
16 AUWE Loto M B.Ed - Agri (SFY)
17 AVIGURA Stellin M B.Ed - L&L (PS 1)
18 AWI Sivonne F B.Arts - P&D (Ps 3)
19 BAIBA Foustina F B.Ed - Biology (PS 2)
20 BARAN Shelina F B.ED - Chemistry (PS 3)
21 BAUNKE Virginia F B.Science - Agri Extn (PS 2)
22 BENARD Julie F B.SC -CHEM (SFY)
23 BENDI Hadasha F DTHM 1
24 BINGA Ginny M B.Applied Science (PS 1)
25 BONYAM Joshua M B. Science - Biology (SFY)
26 BOTTI Semis M B.Applied Science (PS 2)
27 BOTTI Senis M BTVET -Business (2)
28 BOUTON Max M BBM 1
29 BRUCE Marylyn F B.Arts - l&L (PS 3)
30 CHRISTOPHER Junior M B.Arts - L&L (SFY)
31 CLEMENT Quina M B.Arts - History (PS 4)
32 DENNIS Ruth M B.Ed - L&L (Ps 2)
33 DIAN Ruth M B.Ed - D&T(PS 4)
34 DIMAS Garry M B.Arts-Pysch (PS 4)
35 DOA Gideon M B.Science - Mths (SFY)
36 DOMINIC Hadossch M B.Arts - PLNG & DEV (PS 1)
37 DUAL Wamin M B.Ed - Biology (PS 2)
38 EMRICK Baka M B.ED - Chem (PS 1)
39 ERATA Regina F B.Arts - Political Science (Ps 2)
40 EVADA Felida M B.ED - Biology (PS 2)
41 FELINJOWI Iso M NADAE 3
42 FONAREO Jack M B.ED - Maths (PS 2)
43 FOXY Swoford M B.ED - Hist (PS 4)
44 FOXY Swoford M B.ED-HIST (PS 4)
45 FRANCIS Belden M BBA 1
46 FRANCIS Seth M B.Arts - Political Science (PS 4)
47 FRAZER Romica F B.Applied Science (PS 3)
48 GENA Moses M B.Science - Physics(PS 3)
49 GENDI Scotty M B.Arts - L&L (PS 1)
50 GENE Ian M B.ED - Physics (PS 3)
51 GERARD Kimberly M B.Arts - L&L (PS 3)
52 GOIMBA Dalu M B.Science - Agri (SFY)
53 GUE Laikons M B.ED - Chem (PS 1)
54 Guimi Blesus M B. Ed - ELM (Ins 2)
55 GURA Andrew M B.Ed - L&L(PS 3)
56 HAFREK Ronald Suming M BBA 2
57 HAMES Wallay M B.SC - Chem (SFY)
58 HASU Lucy F BBA 1
59 HASU Wogge M BBA 1
60 HAUFA Jeremie M B.Ed - BIO (PS 3)
61 HENRY Ethy F B.Arts - Plng and Dev Stud(PS 2)
62 HOSEA LYAKISIA Shila M DBS 2
63 IJASI Jayna F B.Science - Biology (SFY)
64 IKI SAGA Philip M B.ED - Bio (SFY)
65 IPANG Wilfred M B.ED- Chem(PS 2)
66 ISAIAH Yakos F B.Arts - CA&Com (PS 1)
67 ISSAC Willie M B.Science - Chem (PS 4)
68 IZAPE Phhilip M DBA 2 
69 JACOB Charlie M B.ED  - Bio (SFY)
70 JACOB Joseph M B.ED - BS (PS 2)
71 JAMES Gilbert M DTVET-Tech
72 JIKAP Jill F B.Arts - PS 3
73 JOEL Michael M B.Arts - RE&PD (PS 4)
74 JOHNNAH Ruth F B.ED - Maths (PS 2)
75 JOMA Shamby M B.ED - Accounting (PS 2)
76 JONDUO Manuel M B.Ed - L&L (PS 1)
77 Joshua Kuria M B. Arts - Poltical Science
78 JUNIOR Christopher M B.Arts - L&L (PS 1)
79 KAGL Amah F B.Science - Bio (SFY)
80 KAIFE Ian M B.ED - Agri (SFY)
81 KAILA Mosllyn F B.ED - Bio (PS 2)
82 KAIS Frank M alminta
83 KAMAVO Pedilla F BA-L&L (PS 3)
84 KAR Mckenzie M B.ED - Agri (SFY)
85 KEKES Priscah M B.Science - Chemisry (SFY)
86 KEN Foki M B.Science - Physics (SFY)
87 KERA Elijah M BBM 3
88 KEVIN Janet F B.Applied Science (PS 1)
89 KEWANE Paul M B.Science- Biology(SFY)
90 KIAP Elison M B.ED - Bio (PS 2)
91 KIWA Sylvia F B. Education - L&L (PS 2)
92 KONGKONG Sammy M B.Ed - RE & PD (PS 4)
93 KOPI Nancy M B.ED- Bio (PS 3)
94 KUA Anna F B.D&T (PS 4)
95 KUALIMO Patricia F B. Applied Science (PS 3)
96 KUK Angela F B.ED - L&L (PS 2)
97 KULAME Natica F PGDE - Applied Sc
98 KUMBI Emmanuel M B.Ed- Economics (PS 1)
99 KUPASAU Benaiah M B. Science - Mathematics (SFY)
100 LAKAO Dicky M B.Arts -L&L (PS 1)
101 LAWRENCE Saiyo M B.ED - L&L (PS 1)
102 LUAT Pamgini Susan F B.ED - Hist (PS 1)
103 LUCAS Justin M B.Ed - CA (PS 2)
104 MAKGA Jobby M BBA 2
105 MALONIS Virginia M BTHM 1
106 MANUEL Christy M B.ED - BS (PS 3)
107 MARISMBA Nathanie M B.ED - History (Ps 3)
108 MARTIN Jason M B.Arts - History (PS 2)
109 MAXSIL Raphael M B.Sciece - Physics (FY)
110 MEL Michael M BBA 1
111 MICHAEL BARTO Mitchie F DTHM 2
112 MOKAI Opa M B.Science - Physics (PS 1)
113 MORRIS Samuel M B.Arts - AH&IS (PS
114 MOSE Gibson M B.Arts - Sociology and AnthroPS 3)
115 MUZAL Aniko F BBM 2
116 NAHIA Benson M B. Ed - ELM (Ins 1)
117 NARAM Josephine F B.ED - L &L ((PS 4)
118 NATHAN Jonathan M B.Ed - Economics (PS 1)
119 NGEND Daniel M B.Applied Science (PS 1)
120 NICKY Manu M B.Science (SFY)
121 NIKINTS Simeon M B.Ed - Economics (PS 2)
122 NIXON Tilinda F B.Arts - History (PS 1)
123 NOMBRI Trisha F B.Arts - Pol Sc (PS 2)
124 NUKUNDI Peter M B.Science - Physics (SFY)
125 OBERTH Brian M B.Arts - L&L (Ps 3)
126 ONNO Daure Arther M B.ED - Agri (SFY)
127 OROBIE Shane M B.Science - Bio (PS 1)
128 PALITE Sylvester M B.Science - Chemistry (PS 2)
129 PALME  Carol F B.Arts - History (PS 1)
130 PANI Mackay M BBM 1
131 PAUL Jeff M B.Ed - L&L (PS 1)
132 PERENGA Kon M B.ED - Accounting (PS 3)
133 PET Jacob M B.Ed - Agri (Ins 1)
134 PETRUS Nathasa F B.Science - Chemistry (PS 1)
135 PINJE Peraki M B.Applied Science  (PS 1)
136 POCHIE Josephine M BBA 3
137 PYOKOL Ricky M B.Ed - Chemistry (PS 4)
138 RAIMU Willian M B. Science - Agri Exn (PS 2)
139 REMA Steveny F B.Science - Bio (SFY)
140 RICKTON Israel M B.Science (Physics)
141 RIMBAO McDo M B.ED -EC0 (PS 1)
142 ROBERT Dominic M B.Ed - Physics  (PS 3)
143 SAMSON Tetevira F B.Ed - Geogrpahy (PS 3)
144 SEDRICK Steward M D. ECE 2
145 SIALIS Dabbie M B.Science - Agri  (SFY)
146 SIEGA Terence M BBA 2
147 SIMBUNO Benny M BBA (Ps 3)
148 SIMON Nathan M Ed - Physics (SFY)
149 SINE Kanima M B.Ed - Chemistry ( Ps 1)
150 SINE Richard M B.ED - Physics (Ps 2)
151 SOH Sedrick M B.ED - Maths (SFY)
152 SOSO'AVE Naomie F B.ED - Geography (PS 4)
153 STEVEN Patricia M B.Science (SFY)
154 STEVEN Lavinia F B.ED - Bio (SFY)
155 SUMUNDA Josphine F B.ED - Applied Science (PS 2)
156 SUOYA Susie F BBA 1
157 TAI Mirriam F B.Applied Science (PS 2)
158 TAWA Luya M B.Arts - CA & Com (PS 4)
159 TED Simeon M B.Ed - Agri (SFY)
160 TEISUA Agatha M B.ED - Biology (PS 1)
161 TEP SAMUEL M B.Science - Chem (SFY)
162 THOMAS Rachael M BBA (PS 4)
163 TIMO Peterson M B. D&T (PS 4)
164 TINDIPA Mawa M B.Ed - L&L(PS 4)
165 TIPS Silas M DBA 2
166 TITUS Amos M B.ED - L&L (PS 4)
167 TOGE Enoch M B.Arts - L&L (PS 3)
168 TOMUT Linbert M BTHM 2
169 TOPO Maria F B.Arts - AEIS (PS 2)
170 TUIWI Lisa F B.ED - Economics (PS 2)
171 UKUNI Emol M B.Ed - Bio ( PS 2)
172 ULNGA Zeroy M B.Ed-Chem(PS 3)
173 ULU Joyce F B.ED - BS (PS 3)
174 WALAKA Rodie F BBA 3
175 WALE Kingsley M B.Education - Physics (PS 2)
176 WALLANGAS Dilan M B.Science(SFY)
177 WAMES Obadiah M BBM2
178 WAMO Rosa F B.Science -Chem (PS 2)
179 WARAIWANGI Samuel M B.ED - AGRI (PS 1)
180 WATA Johnson M B.Science - Biology  (SFY)
181 WEK Samuel M B.Ed - Pysics (SFY)
184 WILLIE Reminatson M B.Ed - Chemistry (PS 3)
185 WIMBRA Janet F B.ED - L& L (PS 1)
186 YAFU Clement M B.Science -(SFY)
187 YAL Kunial M B.ED - Agri (SFY)
188 YALIMALE Essau M B.Ed - Geography (PS 2)
189 YAMITNA Peter M BBM 1
190 YANO Henryan M B.ED - Accounting (PS 4)
191 YAPI Emmanuel M B.Ed - Maths (PS 2)
192 YAUMA Mathias M B.Sc- Agri Extn (SFY)

About The University of Goroka

The University of Goroka (UOG) is the third largest of the six universities in Papua New Guinea (PNG), and is by far the largest teacher education institution. The University was formed in 1997 from two faculties...

Read more...

Get In Touch

The University of Goroka
P.O Box 1078
GOROKA
Eastern Highlands Province

TEL: +675 531 1700

Email: info@unigoroka.ac.pg

Join Our Community

Sign up to receive email for the latest information.
Copyright © 2021 The University of Goroka. All Rights Reserved. Designed By © ICT Division

Search